OSH OSH OSH İletişim OSH
OSH
HABER DETAYI
Op. Dr. Ferdi Dönmez, yaşlılarda kalça kırığı ve tedavi süreci

Dönmez “Toplumlarda yaşam beklentilerinin artmasıyla orantılı olarak kalça kırıklarının sıklığı artmıştır. Ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde kalabalık bir yaşlı nüfusu yaşamaktadır. Yaşlıların çoğu gününü ev içerisinde geçirmektedir. Hareketsiz yaşam, kalsiyumdan fakir beslenme, ileri yaş hastalıkları kırık riskini arttırmaktadır. Yaşlı nüfustaki bu kırıklar erken cerrahi tedavi edilmezse mortal(ölümcül) olabilir. Kalça kırıkları ileri yaşlarda minimal veya orta düzeydeki bir travma ile oluşmaktadır. Hastaların çoğunda kalça kırığı basit bir düşme ile olmaktadır, bazen de travma öyküsü yoktur. Bilinen gerçek ise osteoporoz kırığın hazırlayıcı birinci sebebidir. Osteoporoz  vücudumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskeletimizi etkileyen bir hastalıktır. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmelisiniz. Gençken Kalsuyum ve D vitaminlerinin az tüketmek gelecekte kemiklerimizin kırılganlaşmasına zemin hazırlamaktadır. K ısaca gençken ne ekiyorsanız yaşlanınca onu biçiyorsunuz. Beslenmemize yaşam boyu dikkat etmeniz önemlidir. Yetersiz beslenme sorunları kemiklerin zamanla zayıflamasına yol açabilir. Fiziksel hareketsizlikte kalça kırığına bir etkendir. Yürümek merdiven çıkmak gibi aktiviteler gözünüze basit görünmesin; bu tür hareketler kemik yapınızı güçlendirir, kemik kırılma riskini de düşürür. Egsersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.


Yaşlılarda güçlükle dengede olan organ sistemleri ve ruhsal durum, kalça kırığıyla tamamen bozulur. Metabolik dengeler alt üst olur. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, akciğer hastalığı gibi önceden var olan hastalıklar giderek ağırlaşır. Kırık ufak hareketlerle dahi çok ıstırap verdiğinden tuvalet ihtiyacının karşılanması ve temizliğin sağlanması hem hasta, hem de bakımı sağlayan kişilere ciddi zorluk oluşturur. Yatağa temas eden yerlerde bası yaraları çıkabilir. Hasta ameliyat edilmeden aylarca bakım ve destek tedavisiyle hayatta tutulabilmişse bile kalça kırıklarının büyük kısmı kendiliğinden kaynamaz. Bu da yürümeye engel teşkil eden ciddi sakatlık bırakır. Bütün bu sorunlar ancak hastanın ameliyat edilmesi ve bir an önce ayağa kaldırılmasıyla aşılabilir. Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına femur kırığı denilir.


 BELİRTİLERİ


 • Düştükten sonra yürümekte zorlanıyorsanız,
• Kalçanızda ya da kasığınızda aşırı ağrı varsa,
• Üzerine düştüğünüz taraftaki bacağınızın üstüne basamıyorsanız,
• Kalçanızda veya çevresinde sertlik, morluk, şişlik gibi belirtiler varsa,
• Üzerine düştüğünüz taraftaki bacağınız artık daha kısa geliyorsa
• Üzerine düştüğünüz taraftaki bacağınız dışa dönükse kalçanız kırılmış olabilir.


Kalça kırıklarında tanı için çoğunlukla direkt grafi yeterli olur. Nadiren BT ve MR tetkiki istenir. Kalça kırığı saptanan hasta hospitalize edilir. Cerrahi tedavi ilk 3 gün içinde yapılmalıdır.3 günden sonraki ameliyatlarda mortalite riski 2 kat artar.
 Bipolar çimentolu protezler en iyi fonksiyonel sonucu verirler. Romatoid artrit,avasküler nekroz ve osteoartriti olan hastalara total kalça protezi uygulanır. Cerrahi tedavi spinal yada genel anestezi ile gerçekleştirilir,1-1,5 saat kadar sürer. Posterior girişim kolaylığından tercih edilmelidir. Hastalar enfeksiyon ve derin ve trombozuna karşı proflaksi uygulanmalıdır. Antibiyotik tedavisi idrar sonrası çıkarılıncaya kadar, fraksiyone heparin iyice mobilize oluncaya kadar sürdürülür. Kalça protezi uygulanan hastalara fizyoterapistlerin yardımıyla birinci gün yatak içi kas egzersizlerine başlanır, yatak kenarına oturabilir.2. gün walkerle kısa mesafe yürüyebilirler. Koltuğa oturabilir.5.gün taburcu edilir.15. gün dikişler alınmalıdır. Walker ya da koltuk deyneğini 3 ay süreyle kullanmalıdır.”


 

Tarih :11.08.2015

 
| Gizlilik ve Güvenlik Kurumsal | Tıbbi Birimler | Hekim Kadromuz | Anlaşmalı Kurumlar | SKS | İnsan Kaynakları