OSH OSH OSH İletişim OSH
OSH
HABER DETAYI
ENGELLİ HASTALARA YAKLAŞIM...

Var olmak... Algılamak ya da algılanmak... Engelli olmak demek farklı olmak demektir. Diğer insanlar gibi. Her insan farklıdır.Kimisi uzundur,  kimisi kısa. Kimisi yaşlıdır kimisi genç. Ya da kimisi siyah, kimisi beyaz…
Öyleyse bireysel bilince erişip kendi kendini kabul edip, kendi kendini tanıyıp, tüm eksiklikleriyle, tüm iyi yönleriyle kabul etmek gerekir. Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.
Engellilik genel olarak 5 kategoriye ayrılıyor. Bunlar:
1. Zihinsel engelliler
2. Ortopedik engelliler
3. Süreğen hastalıklar (Organ kaybıyla oluşan hastalıklar sonucu engelli hale gelen hastalıklardır.  Akciğer, kalp, kanser, böbrek ve kan hastalıkları gibi.)
4. Görme engelliler
5. İşitme-konuşma engelliler
-Akraba evlilikleri de   engelliliğe neden olabilir
-Emniyet kemeri takmadığı zaman boynunu vurduğu anda boynunu kırar ve felçli kalır.
-Hipotiroid: Zeka geriliği yapan bir hastalıktır.
Ne yazık ki engelli olmayanlar, engellilerin haklarının şöyle olduğunu biliyor. Evde oturma hakkı, evlenmeme hakkı, spor yapmama hakkı olduğunu düşünüyor. Duyulan acı, çok sevilen birinin kaybedilmesi karşısında duyulan acıya eştir.
İNSANLARI KUSURLARIYLA SEVMEK
Vietnam"dan evine dönmekte olan bir asker San Francisco”dan ailesini aradı : "anne-baba eve dönüyorum ama sizden bir şey rica ediyorum yanımda bir arkadaşımı da getirmek istiyorum" "memnuniyetle onunla tanışmak isteriz diye cevapladılar"
Oğulları : "bilmeniz gereken bir şey var" diye devam etti. Arkadaşım savaşta ağır yaralandı, bir mayına bastı ve bir kolunu ve bir bacağını kaybetti. onunda gelip bizimle kalmasını istiyorum. Bunu duyduğuma üzüldüm oğlum belki onun başka bir yer bulmasına yardımcı olabiliriz. Onun gibi özürlü biri bize korkunç bir yük olur. bir kaç gün sonra san Francisco polisinden bir telefon geldi. Oğullarının yüksek bir binadan düşüp öldüğünü öğrendiler. Polis bunun intihar olduğuna inanıyordu. hemen san Francisco”ya uçtular ve oğullarının cesedini tespit etmek için şehir morguna götürüldüler. Onu tanıdılar ve bilmedikleri bir şey daha öğrenince dehşete düştüler. Oğullarının sadece bir kolu ve bir bacağı vardı.
Bizler bu hayatta yaşamımızı sürdürdüğümüz sürece istemesekte yaşamımız boyunca çevremizde bu tür gerçeklerle karşılaşacağımızı unutmamalıyız.
Güzellikleri yalnız engelsizler için değil, engelliler için de isteyin.
Engelsiz ve sağlıklı günler dilerim.
                                                               Uzm.Dr. Emel ASLANKARA


 

Tarih :07.12.2015

 
| Gizlilik ve Güvenlik Kurumsal | Tıbbi Birimler | Hekim Kadromuz | Anlaşmalı Kurumlar | SKS | İnsan Kaynakları