Prostatı Büyütmeyin Mesane Tümöründen Korkmayın

Prostat Büyümesi Nedir?
Prostat sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur ve idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu peostat büyümesi olarak adlandırılan BHP (Benign Prostat HiperPlazisi), erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur.


Belirtileri Nelerdir?
İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmama hissi
Sık sık idrara çıkma
Gece idrara çıkma
Kesintili idrar yapma
Ikınarak idrar yapma
İdrarın akış güvünde (menzilde) azalma


Nasıl Tedavi Edilir?
Prostat, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir ve arkasından böbrekleri etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinesine mecbur kalabilir. Tedavisi gecikmiş hastalar, ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşamayabilirler. Cerrahi yöntemler, kapalı ve açık olmak üzere iki gruba ayrılır. Günümüzde çok özel durumlar olmadığı sürece açık prostat ameliyatı sık uygulanmamaktadır. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir.


Plazma kinetik tedavinin avantajları
Kapalı prostat ameliyatı, cerrahi tedavinin %90'lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemle prostat, penisten girilip ağrısız ve acısız bir şekilde parça parça alınır yada buharlaştırılarak temizlenir.
PlazmaKinetik yöntemle, amliyat sırsaında çıkarılan dokunun iyi yada kötü huylu olduğunu anlamak için patolojiye (doku incelemesine) gönderilir. Lazer gibi yöntemlerde doku çıkarılmadığı için patolojik inceleme yapılmaz.
Hastada sondanın kalma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Kanama riski çok azdır. Hasta, bir veya iki gün içinde hastaneden taburcu edilir.
Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Bu teknoloji, erkeklik gücü kaybının ve meninin idrar torbasına kaçma durumunun en az gözlendiği yöntemdir.
Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem; PlazmaKinetik'tir.
Serum fizyolojik ile uygulandığı için prostatın büyüklüğü ameliyatlarda komplikasyon oluşturmaz. Her türlü prostat büyüklüğüne uygulanabilir. Bu yöntemin diğer avantajlarından biride kalp ve akciğer hastalarında sorunsuz uygulanabilir olmasıdır.

 

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

+