Güneş Yanığına Önlem

Güneş yanığı yaz aylarında bir çok kişinin başına sorun olan ve tedavisi gerçekten zor bir süreci olan bir sorundur. Yazımızda sizlere güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı nasıl geçer ve güneş yanığı acısı nasıl tedavi edilir sorularına yanıtlar verecek ve ayrıca güneş yanıkları için bitkisel çözümler konusunda elimizden geldiğince fikirler vereceğiz.

Güneş yanığı dediğimiz olay aslında cildin güneş ışınları ile daha doğrusu güneşin zararlı ultraviyole ışınları ile fazlaca maruz kalması durumunda ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Özellikle işi gereği güneşin altında kalan veya tatilde güneş banyosunu biraz abartarak yapan hassas tenli ciltli kişilerde görülen bir cilt sorunu olan güneş yanığı şiddetli bir acı da verebilmektedir. Son zamanlarda yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile güneş yanıklarını önleme konusunda önemli bir aşama katedilmiş olsa da özellikle öğle saatlerindeki ultraviyole ışınlarının yakıcı etkisini bu tür güneş kremleri ile tam manasıyla önleyememektedir. Ancak güneş kremi kullanılmadığı takdirde güneş yanığı oluşumu çok hızlı ve şiddetli bir seyir alabilmektedir.

Güneş yanığının belirtileri nelerdir
Güneş yanığının ilk aşamasında ciltte kızarıklık oluşur bu kızarıklık güneş yanığının oluştuğu ilk aşamada sıcağı sıcağına ağrı yapmaz. İlerleyen zaman dilimi içerisinde yanık bölgesinde kaşıntılar oluşur. Daha sonra akşam özellikle yanık sırt ve omuz boyun bölgesinde oluşmuş ise bu bölgede elbise ve nevresim, yastık gibi eşyaların teması ile şiddetli bir ağrı ve sancı baş gösterebilir. Geceleri terleme, ruh sıkıntısı ve yüksek ateş te güneş güneş yanığının belirtileri arasında ilk sırada gelmektedir.

Güneş yanığının tedavi yolları
Güneş yanığı olan bölgede oluşan yanık aslında kaynar su veya ateş teması sonucu oluşan cilt yanıklarından pek bir farkı olmayan bir cilt yanığı türüdür. Yanığın derecesi ve ciddiyetine göre evde tedavi veya bir sağlık kuruluşunda yanık tedavisi olmak gerekebilir. Ani oluşan ve şiddetli ağrı ve yara meydana getiren güneş yanıkları en tehlikeli yanık türleri olup bir yanık merkezinde veya uzman cildiyeci doktor eliyle tedavi edilmesinde fayda vardır. Acil servisler de güneş yanıklarına ilk yardım müdahalesi bulunma kapasitesi ve yetkisine sahiptir.

Güneş Yanığına Evde Doğal Çözümler
Güneş yanığı tedavisi şayet evde yapılacak ise öncelikle vücudun olası sıvı kaybını en aza indirmek amacıyla bol su içilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Su vücudun direncinin ve güneş yanıklarını iyileştirme sürecinin ayakta kalmasına yardımcı olur. Güneş yanıklarında aspirin türü kan sulandırıcı hapların tüketimi tavsiye edilmez. Onun yerine diğer ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz.

Bir örtünün arasına buz doldurup, güneş yanığı olan bölgeye buz uygulamak ağrının kesilmesine ve yanığın iyileşmesine yardımcı olur. Buzu direk yanığın üzerine koymayın, bir örtü içerisinde yanık olan bölgeye uygulayın.

Yine soğuk su ile ıslatılmış bez ve üzerine biraz da nemlendirici krem yanık bölgeye iyi gelir. Yoğurt ya da yoğurt kıvamında güneş yanığı kremleri kullanılabilir.

Güneş yanığı sonrası cilt su toplamış ise, su toplayan bölgeyi dezenfekte edilmiş bir iğne ile patlatıp içindeki suyu boşaltmak hızlı iyileşmesi açısından faydalıdır.

Güneş yanığı acısı nasıl tedavi edilir ve geçer
Güneş yanığı acısı çok şiddetlidir ve insanı gerçekten huzursuz edici olabilir. Bu durumda hafif şidddetteki güneş yanıklarına soğuk pansuman iyi gelir. Orta ve şiddetli güneş yanıklarının soğuk suyla pansuman edilmesi kesinlikle tavsiye edilmez çünkü su yanık bölgeyi daha çok kurutur. Ama başlangıçta soğuk suyla yıkamak en azından güneş yanığı acısını dindirmek, hafifletmek ve hatta geçirmek için yararlı olabilir. Daha sonra ise yoğurt sürülebilir. Acı ve ağrı çok ise ağrı kesici alınabilir. Güneş kremleri güneş yanığı olduktan sonra da sürülebilir, yine iyi gelir. Eczaneden güneş yanığına iyi gelen bir krem de isteyebilirsiniz, güneş yanığı için üretilmiş kremler de vardır.

Güneş yanığı kendiliğinden geçer mi geçerse nasıl geçer
Güneş yanığı şayet çok şiddetli değilse kendiliğinden 72 saat içerisinde iyileşebilmektedir. Ancak güneş yanığı olan bölgenin dinlendirilmesi ve güneş ışıklarına tekrar maruz bırakılmaması son derece önemlidir. Derideki tahriş ve tahribat iyileşmeden güneşe tekrar çıkılması cilt kanseri riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Güneş yanığı oluşan cilt bölgesinde ödem toplanması ve iltihap oluşumu da mümkündür. Bu durumda güneş yanıklarının geçme süresi 1 haftaya kadar uzayabilmektedir. 1 haftadan daha uzun bir sürede devam eden ve acısı ağrısı geçmeyen güneş yanıkları için bir cilt doktoruna görünmekte yarar buluyoruz.

 

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

+