ANNE SÜTÜ BEBEK İÇİN EN ÖNEMLİ YAŞAM KAYNAĞIDIR

Op.Dr.Yunusoğlu;  “Anne sütü bebek için en önemli yaşam kaynağıdır. İlk 8 ay anne sütü bebeği korur. Bebeğe yapılan aşıların bebeği koruması 8 aydan sonra başlar. Bebek, anne sütü sayesinde beslenir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ancak bebeğin desteğe en fazla ihtiyacı olduğu bu aylar, anne için de çok önemlidir. Çünkü bu dönemde onun da vücudunda pek çok değişiklik yaşanır. Büyüyen göğüsleri, artan kiloları ya da değişen psikolojisi anneye zaman zaman zor anlar yaşatır” dedi.  
 
   Fakat bu dönemi en rahat atlatmanın yolu da yine emzirmekten geçer. Özel Salihli Hastanesi  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ömer Ferit Yunusoğlu emzirmenin anne sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini şöyle sıraladı: 
 
1-Emzirmek, annenin psikolojik olarak rahatlamasını sağlar 

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütü önerilir. Emzirmenin doğumdan hemen sonra başlaması ve sık emzirmek süt yapımını kolaylaştırır. Annenin bebeği emzirmesi ile anne bebek arasındaki ilişki güçlenir. Ayrıca annenin bebeği benimsemesi, bebeğin sağlıklı bir kişilik kazanması kolaylaşır. 
 
2- Emzirmek, meme kanseri ve osteoporoz riskini düşürür
 
Emzirmek, kadının meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür. Emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişiklikler, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir.. Kanser oluşumunu önlemesinin yanı sıra emziren annelerde osteoporoz (kemik erimesi) görülme sıklığı çok daha azdır. 
 
3- Emzirmek, doğum sonrasındaki iyileşme sürecini hızlandırır
 
Emzirmenin en belirgin faydalarından bir diğeri de rahim kasılmalarını düzenlemesidir. Emzirmeyle birlikte vücut oksitosin hormonu salgılar. Oksitosin salgısı kan dolaşımı ile birlikte rahme ulaşarak kasılmaya neden olur. Bu sayede de doğum yapan annenin kanaması azalır. Kasılma sırasında adet sancısına benzer ağrılar hissedilir. Emziren annelerde kanama daha az olduğundan uzun dönemde kansızlığa bağlı halsizlik, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi yakınmalar daha az görülür. 
 
4-   Anne, emzirerek gebelikte aldığı kiloları yakar 
 
Emziren annelerin salgıladığı sütteki enerjinin büyük bir kısmı yediklerinden karşılanır. Sağlıklı bir anne, günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bunun için günlük kalori ihtiyacına ek olarak ortalama 750 kalori almaları gerekir. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden karşılanırken, 250 kalorisi gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu da emziren annelerin gebelik sırasında aldıkları fazla kiloların kaybına yol açar.
 
5- Emzirme ve Korunma
 
Doğumdan sonra ilk cinsel ilişki annenin fiziksel ve psikolojik durumuna bağlıdır. Genellikle doğumdan 6 hafta sonra cinsel ilişkide bulunulabilir. Cinsel ilişki ile birlikte çiftlerde hamile kalma korkusu da başlar. Kırk kanamasının ardından 6-8 ay adet gelmez. Genellikle buna süt koruması dense de ilk yumurtanın ne zaman çıkacağı belli olmadığından korunma uygun şartlarla sağlanmalıdır.

 

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

+