OSH OSH OSH İletişim OSH
OSH
Acil Servis-Ambulans
Anestezi ve Reanimasyon
Cildiye
Çocuk Sağlığı ve Has.
Dahiliye
Diyet ve Beslenme
Fizik Tedavi ve Reh.
Genel Cerrahi
Göz Hastalıkları
Kadın Has. Ve Doğum
Kardiyoloji
Kulak Burun Boğaz
Laboratuvar
Nöroloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Radyoloji
Üroloji

Ortopedi ve Travmatoloji

İskelet sisteminin ( üst ve alt ekstremite ile boyun,sırt ve bel ) kemikleri ve eklemleri ile kas ve bağlarının, kıkırdak yapısının hastalıkları, iskelet sisteminin doğuştan yada kazanılmış ( sonradan olan ) şekil ve fonksiyon bozuklukları , Ortopedi ve Travmatolojiyi ilgilendirir.
Vücudumuzdaki  Kemikler, eklemler, kaslar, kirişler, sinirler gibi hareketimizi sağlayan kemiklerin, eklemlerin ve  bağ dokularının hastalıkları, kireçlenmeleri, kemiksel yapıya ait şekil bozuklukları, kırık ve çıkıkların tedavileri ve bu rahatsızlıklara bağlı  cerrahi işlemlerin yapılmasıdır.
 
 
- Kalça ve diz eklem protezleri,
- Artroskopik diz ameliyatları,
- Menisektomi ve menüsküs tamiri,
- Kırık ve çıkık tedavisi,
- Kas ve tendonlarin kopma ve yırtıklarının tedavisi,
- Omuz ve dirsek cerrahisi,
- El ve el bileği, ayak ve ayak bileği hastalıkların tedavileri konusunda uzman ortopedistlerle hizmet verilmektedir.
 
 
(PROTEZ AMELİYATLARI ) Kalça, diz, omuz, dirsek, ayak bileği  

Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak oluşan kalça ve diz eklemi protezleri ve ileri yaş ta kemik erimesine bağlı düşmeler  sonrası oluşan kalça kırıklarının protez uygulamaları başarı bir şekilde hastanemizde yapılabilmektedir.Ameliyat sorası hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimleri hastanemizde fizik tedavi hekimleri ve fizyoterapistler eşliğinde  koordineli bir şekilde yapılmaktadır.

Artroskopi Ameliyatları

Artroskopi ; Eklemlerin küçük bir kamera yardımı ile incelendiği ve küçük giriş delikleri yardımı ile de gerçekleştirildiği Ameliyattır. Kapalı yöntem diye de Bilinen bu ameliyatlar dizde menüsküs yırtılmalarında ve çapraz bağ lezyonlarında sıklıkla uygulanmaktadır. Avantajları küçük cerrahi izler, vücut dokularına minimum hasar ve daha hızlı iyileşme olarak sayılabilir.

Günümüzde kalça, diz, omuz, el ve ayak bileği gibi birçok eklem hastalığı artroskopik cerrahi ile düzeltilebilmektedir.  Menisküs yırtığı, bağ kopmaları, kıkırdak problemleri gibi  hastalıklar bu yöntem ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
 
Kalça Ultrasonografisi
Kalça çıkıklarının erken tanısı başarılı bir tedavi için çok önemlidir. Ortopedistlerimiz tarafından her yıl binlerce kalça ultrasonografisi yapılarak birçok çocuğun tedavisi zamanında gerçekleştirilebilmektedir. Bebeğinizi kalça çıkığı yönünden kontrol ettirmeyi unutmayınız. Tarama için en iyi zaman bebeğin 1-3 aylık dönemidir.
 
 
Travmatoloji ve kırık tedavisi
Trafik kazası, yüksekten düşme, ev ve iş kazası gibi çeşitli nedenlerle oluşan kırığın veya tendon (kiriş) bütünlüğün bozulması sonucu kaybolan hareketin geri kazanılması için yapılan tedavi yöntemleridir.
 
Ortopedi Bölümü'nün alanları
Günümüzde tıbbi yaklaşımlar ve teknolojideki gelişmeler ortopedide büyük ilerlemeler sağlamış ve çok geniş bir yelpazeyi kapsayan kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde ortopedinin özelleşmiş ilgi alanları ortaya çıkmıştır.

Ayak cerrahisi
El cerrahisi
Omuz cerrahisi
Dirsek cerrahisi
Kalça cerrahisi
Diz cerrahisi
Artroplasti
Travma cerrahisi
Spor yaralanmaları
Artroskopi
Periferik sinir cerrahisi
Tümör cerrahisi
Doğumsal ve travmatik pleksus brakialis (koltukaltı sinir ağı) yaralanmaları
Beyin felci sorunlarında ortopedik tedavi
Romatizmal hastalıklarda ortopedik yaklaşımlar
Kalça , diz , omuz , protez ameliyatları,
Kemik ve yumuşak doku tümörlerinin tanı ve tedavileri,
Çocuklarda görülen doğumsal kemik , eklem , kas hastalıklarının tanı ,tedavi ve takipleri,
Osteoporozun tanı ve tedavisi,
 
BOYUN
Boyun bölgesinde de omurgadan kaynaklanan rahatsızlıklar sıktır. Boyun fıtığı omurgalar arasındaki disk denilen yapıların yırtılıp bozularak, omurilik ve sinir köklerine baskı yapmasıyla oluşan hastalıktır. Hastada şiddetli boyun ağrısı vardır. Genellikle hareketle ve öksürükle artar. Ağrı kollara yayılabilir. İleri vakalarda kollarda uyuşukluk ve güç kaybı da söz konusu olabilir. Tedavide önce ilaç (kas gevşetici ve ağrı kesiciler), istirahat (boyunluk, özel boyun yastığı) uygulanır. Bu tür tedavilere cevap alınamazsa veya ileri derecede sinirlere baskı söz konusu ise ameliyat gerekir.
 
 
OMUZ
Omuz bölgesinde sık görülen yaralanmalardan biri de omuz çıkığıdır. Kol açıkken düşme gibi durumlardan sonra görülür. Omuz çıkığı, acilen eklemin yerine konması gereken bir rahatsızlıktır. Omuz çıkığı, iyi tedavi edilmezse, yeterli tespit yapılıp tam olarak iyileşmezse tekrarlayan omuz çıkığı denen durum gelişebilir. Bu kimselerde basit hareketlerle bile omuzun sık sık çıkması söz konusu olur. Tekrarlayan omuz çıkığının tedavisi için ameliyat gereklidir.
 
 
DİZ
Dizde en sık rastlanan şikayetlerin başlıcası menisküsler ile ilgili problemlerdir. Dizdeki ani burkulmalar, dönmeler esnasında dizdeki menisküslerde yırtıklar oluşabilir.Özellikle sporcularda görülen diz içinde yaralanmalardan biri de ön çapraz bağ yırtıklarıdır. Dizde şiddetli bir dönme, arkasından şişlik ile başlayan şikayet daha sonra dizde emniyetsizlik, yürürken veya koşarken dizin boşalması gibi belirtiler verir. Ön çapraz bağ ile ilgili değerlendirmede hastanın muayene edilerek, dizin gevşekliğinin değerlendirilmesi en büyük öneme sahiptir. MR tetkiki ile ön çapraz bağ yırtığı kesin olarak belirlenir.


| Gizlilik ve Güvenlik Kurumsal | Tıbbi Birimler | Hekim Kadromuz | Anlaşmalı Kurumlar | SKS | İnsan Kaynakları